STIFTELSEN  PERGIS
PERSONALGOLF INOM SVENSKA KYRKAN  

Stiftsgolfen i Karlstads stift 2006 - 2012
 
       HEM          ORIENTERING

 

  Uppdaterad
2012-06-13
   

 

Karlstads stiftsmästerskap
Billeruds GK den 11 juni 2012

    A-klassen                 S-HCP: Resultat: Särskiljning  
1     Claes-Göran Gustafsson   Sunne GK       17   39              
2     Anders Pewe Pehrsson   Karlstads GK   20   33              
3     Bengt Persson     Arvika GK       11   32              
4     Anders Thorén     Hammarö GK   9   28              
5     Christer Hjertstedt   Dömle Golf & Country Club   18   26              
6     Lennart Olsson     Årjängs GK     12   21              
7     Roland Lundgren     Karlstads GK   15   21   SHC      
8     Margareta Bjällvinger   Hammarö GK   22   15              
                                           
    B-klassen                                    
1     Anette Eide     Årjängs GK     28   35              
2     Uno Lindgren     Karlstads GK   27   33              
3     Manfred Nöbauer     Hammarö GK   23   30              
4     Micke Åsman     Sommarro Golf   23   29              
5     Birger Olsson     Karlstads GK   21   24              
6     Katarina Bjerker     Norrtelje GK     25   24   SHC      
7     Lennart E S Persson   Karlstads GK   27   22              
8     Ulf Gärdensmo     Forsbacka GK   27   18              
9     Göran Hagelberg     Uddeholms GK   26   13              
:   C-klassen                                    
1     Ulf Gustafsson     Dömle Golf & Country Club   40   36              
2     Margaretha Skoglund   Karlstads GK   28   33              
3     Björn Fredriksson   Bryngfjordens GK   31   32              
4     Gunno Gård     Forsbacka GK   31   26              
5     Tage Thorén     Karlstads GK   27   17              
6     Erik Blakstad     Forsbacka GK   37   14              

Karlstads stiftsmästerskap
Hammarö GK den 13 juni 2011

Resultat:

     

A-klass

           

spel-hcp

 

poäng

1

   

Gunnar Mellqvist

Hammarö GK

 

19

 

29

2

   

Roland Lundgren

Ribbingsfors GK

 

16

 

28

3

   

Lars Olsson

 

Dömle Golf & Country Club

18

SHC

28

4

   

Christer Hjertstedt

Dömle Golf & Country Club

19

 

23

5

   

Lennart Olsson

 

Årjängs GK

 

13

 

21

                         
     

B-klass

                 

1

   

Micke Åsman

 

Hammarö GK

 

24

 

38

2

   

Anette Eide

 

Årjängs GK

 

28

 

32

3

   

Uno Lindgren

 

Karlstads GK

 

22

 

31

4

   

Gunno Gård

 

Forsbacka GK

 

30

SHC

31

5

   

Anders Pewe Pehrsson

Karlstads GK

 

24

 

29

6

   

Margaretha Skoglund

Karlstads GK

 

29

SHC

29

7

   

Göran Hagelberg

Uddeholms GK

 

28

 

28

8

   

Lennart E S Persson

Karlstads GK

 

29

 

27

9

   

Karin Mellqvist

 

Hammarö GK

 

28

 

26

10

   

Lars Frick

   

Hammarö GK

 

27

 

24

11

   

Tage Thorén

 

Karlstads GK

 

28

 

22

                         
     

C-Klass

                 

1

   

Björn Fredriksson

Dömle Golf & Country Club

38

 

41

2

   

Arne  Omsén

 

Bryngfjordens GK

 

39

 

31

                         

 

 

 

Karlstads stiftsmästerskap
Årjängs GK den 9 juni 2010

Resultat:

      A-klass                     SPCH   Poäng
  1   Lennart Olsson     Årjängs GK       12   40
  2   Erik Göranzon     Sommarro Golf       8   36
  3   Anders Thorén     Hammarö GK       9   30
  4   Christer Johansson   Bryngfjordens GK       11   25
  5   Lars Olsson     Dömle Golf & Country Club   15   24
  6   Roland Lundgren     Ribbingsfors GK       14   20
                                 
      B-klass                          
  1   Micke Åsman     Hammarö GK       21   36
  2   Anders Pewe Pehrsson   Karlstads GK       21   35
  3   Katarina Bjerker     Norrtelje GK       23   32
  4   Lennart E S Persson   Karlstads GK       25   31
  5   Göran Hagelberg     Uddeholms GK       24   29
  6   Stefan Sköld     Årjängs GK       22   24
  7   Uno Lindgren     Karlstads GK       25   22
  8   Tage Thorén     Karlstads GK       25   17
                                 
      C-klass                          
  1   Björn Fredriksson     Dömle Golf & Country Club   36   40
  2   Gunno Gård     Forsbacka GK       27   33
  3   Anders Göranzon     Sommarro Golf       33   33
  4   Anette Eide     Årjängs GK       27   29
  5   Erik Blakstad     Forsbacka GK       34   17
                                 
   
 

Karlstads stiftsmästerskap
Uddeholms GK  den 3 juni 2009

Resultat

A-klass
1   Petter Ölund                     Uddeholm GK  31
2   Oscar Stööd                     Hammarö GK  26
3   Göran Ingels                     Hammarö GK  26
4   Sten-Inge Olsson              Uddeholm GK  24
5   Conny Meijer                    Uddeholm GK  23
6   Lars Olsson                     Forshaga GK   22
7   Bengt Persson                 Arvika GK       15

B-klass
1   Lennart Olsson                 Årjäng GK       27
2   Per-jonas Nyberg              Bryngfjorden    26
3   Christer Hjertstedt             Forshaga GK   23
4   Micke Åsman                   Hammarö GK  22
5   Gösta Jäger                     Billerud GK     20
6   Alf Lundberg                     Uddeholm GK  13

C-klass
1   Leif Högberg                     Kil GK            22
2   Annette Eide                    Årjäng GK       22
3   Göran Hagelberg               Uddeholm GK  20
4   Tage Thorén                     Karlstad GK    18
5   Uno Lindgren                    Karlstad GK    10
 

6   Kjell Lydén                       Karlstad GK    DNS

 

   


 

   

 

Resultat från Karlstads stiftsmästerskap
Forshaga GK Dömle, (slaggolf), den 10 juni 2008

 

Klass A                       

Er. slag

 Res

 

 

1.

(1) Lars Olsson            

17

75

 

 

2.

(3) Sten-Inge Olsson  

16

77

A

lagmedlem

3.

(6) Bengt Persson  

 10 

81

 

 

4.

(9) Conny Meyer 

 10 

88

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass B

 

 

 

 

1.

(4) Gösta Jäger

 20 

79

B

lagmedlem

2.

(7) Lennart Wangsten 

 18 

81

 

 

3.

(8) Erik Dahlin  

22

84

 

 

4.

(12) Lennart Olsson

16 

93

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass C

 

 

 

 

1.

(1) Tage Thorén    

 27 

71

C

lagmedlem

2.

(5) Uno Lindgren  

 26 

79

 

Reserv

3.

(10) Ingemar Gynnemo 

 30  

88

 

 

4.

(11) Micael  Åsman

 29 

89

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

Resultat från Karlstads stiftsmästerskap
Bryngfjordens GK, (slaggolf), den12 juni 2007

Placering

Namn

Klass

Erh slag

Resultat

A-klassen        

1.

Lasse Söderberg

A

11

77

2.

Lennart Olsson

A

20

83

3.

Bengt Persson

A

12

86

B-klassen        

1.

Micael Åsman

B

31

78

2.

Uno Lindgren

B

29

81

3.

Erik Dahlin

B

22

82

4.

Sabine Kihlstedt

B

20

84

5.

Tage Thorén

B

30

86

C-klassen        

1.        

Anette Bredberg

C

33

66

2.

Ingemar Gynnemo

C

32

68

3.

Birgitta Halvarsson

C

40

87

4.

Ulf Breitenau

C

34

101

Finalister

Lasse Söderberg

A

11

77

Micael Åsman

B

31

78

Anette Bredberg

C

33

66


Karlstad stiftsmästerskap
19/6 - 2006  Karlstads GK
Resultat:

Namn

 

Hcp

Placering

Slag

Brutto/Netto

Stefan Sköld

34,0

1

99/60

Micael Åsman

36,0

2

 112/70

Lennart Olsson

18,5

3

 94/74

Rolf Bergsten

20,4

4

 98/74

Sten-Inge Olsson

14,6

5

92/75

Lars Lindgren

19,1

6

 99/77

Conny Meijer

9,6

7

90/79

Lennart Magnusson

18,9

8

101/79

Christer Nilsson

34,0

9

 118/79

Lasse Söderberg

8,4

10

90/80

Ingemar Gynnemo

32,9

11

111/81

Bo Alfredsson 

13,7

12

 98/82

Per-Axel Eriksson

19,8

13

 108/84

Jan Lindman 

22,3

14

112/86

Gurly Ljung-Lindgren

29,1

15

122/88