STIFTELSEN  PERGIS
PERSONALGOLF INOM SVENSKA KYRKAN  

Stiftsgolfen i Stockholms stift 2006 - 2012
 
       HEM          ORIENTERING

 

  Uppdaterad
2012-06-11
 
   

                                                      


Stiftsgolfen i Stockholms stift på
Åkersberga GK den 1 juni 2012
Resultat

    A-klassen                            
1     Björn Wiberg   Husby GC Österhaninge 21   36          
2     Mario Andreou   Tjusta GK     15   30          
3     Stefan Elmér   Tyresö Golf     6   28          
4     Erik Holmberg   Tjusta GK     18   28 SHC    
5     Tor-Björn Willberg Mälarö GK Skytteholm 16   24          
6     Jan Falk     Björklidens GK 18   24 SHC    
7     Nils-Erik Hermansson Björkhagens GK 20   24 SHC    
8     Peter Hellenberg   Lidingö GK   18   23          
9     Mats Larsson   Mälarö GK Skytteholm 19   23 SHC    
10     Dennis Bergqvist   Roslagens GK 14   19          
RTD   Anders Lidman   Piteå GK     19              
                                   
    B-klassen                            
1     Lena Gutberg   Wermdö Golf & CC 28   31          
2     Tonie Daun   Norråva GK   29   31 SHC    
3     Ralf Antonsson   Ekholmsnäs Golf 23   28          
4     Håkan Lejon   Nacka GK     22   26          
5     Anders Sandström Tjusta GK     22   25          
6     Marianne Didenbäck Österåkers GK 23   23          
7     Marianne Jacobsson Botkyrka GK   22   22          
8     MAGNUS EHNTORP   Sonfjällets GK 22   22 S 9      
9     Krister Kappel   Järfälla GK   27   20          
10     Jan Bonander   Vassunda GK 25   18          
11     Christer Nordin   Jarlabanke GK 21   15          
                                   
    C-klassen                            
1     Jerker Ekvall   Tyresö Golf   36   29          
2     Thomas Waltin   Järfälla GK   31   28          
3     Nicklas Engström   Järfälla GK   36   22          
4     Britt-Marie Nilsson Björkhagens GK 36   22 S 6      
5     Torbjörn Zygmunt Huvudstadens GK 37   22 SHC    
6     Brita Fromm   Stockholms Golfklubb 32   18          
7     Ann Lundström   Slite GK     36   16          
8     Maria Schrewelius Österåkers GK 43   15          
RTD   Bertil Persson   Vallentuna GK 28              

Stiftsgolfen i Stockholms stift på
Åkersberga GK den 30 maj 2011
Resultat

 

A - Klassen

Spel-hcp

Resultat

1

Erik Holmberg

18

31

2

Peter Hellenberg

18

31 (S 9)

3

Kristoffer Runow

11

30

4

Stefan Elmér

   5

29

5

Tor-Björn Willberg

15

28

6

Michael Olsson

15

26

7

Lars Johnsson

18

24

8

Kenneth Flood

10

15

 


B- Klassen

 

 

1

Anders Sandström

22

33

2

Lars Larsson

22

31

3

Krister Kappel

27

29 (SHC)

4

Lena Gutberg

28

29

5

Olof Lundström

28

28

6

Bo Persson

21

26

7

Jan Bonander

27

26 (SHC)

8

Ralf Antonsson

23

24

9

Johan Engvall

27

24 (SHC)

10

Marianne Jacobsson

23

22

11

Dag Jonsson

25

21

12

Henrik Fromm

19

20

 

 

C - klassen

 

 

1

Nicklas Engström

37

37

2

Björn Danielsson

34

34

3

Ulla Birgersdotter

40

27

4

Pär Åkerström

31

26

5

Ann Lundström

36

23

6

Tobias Nellvik

42

22

7

Brita Fromm

31

20

8

Kjell Ängelid

36

12


Stiftsgolfen i Stockholms stift på
Åkersberga GK den 7 juni
2010
RESULTAT:

       SPELARE          KLUBB        SHCP    POÄNG  
    A-klassen                        
  1   Michael Olsson       Capital Golf Club   17   37  
  2   Stefan Elmér       Tyresö GK     5   35  
  3   Henrik Mattsson     Kungl. Drottningholms GK   6   29  
  4   Tor-Björn Willberg     Mälarö GK Skytteholm   14   25  
  5   Kristofer Runow       Sollentuna GK   11   23  
  6   Arne Karlsson       Lindö GK     17   21  
  7   Lars Johnsson       Wäsby GK     18 SHC 21  
  8   Kenneth Flood       Österåkers GK   10   17  
                               
    B-klassen                        
  1   Sven-Olof Andersson     Wäsby GK     28   37  
  2   Krister Kappel       Bro-Bålsta GK   27   33  
  3   Per  Mellqvist       Brollsta GK   31   32  
  4   Leena Okko-Olausson     Rosenkälla GK   24   30  
  5   Björn Wiberg       Österhaninge GK   19   29  
  6   Nils-Erik Hermansson     Björkhagens GK   19 S 9 29  
  7   Anders Sandström     Tjusta GK     22 SHC 29  
  8   Peter Hellenberg     Ekholmsnäs Golf   22   28  
  9   Jan Bonander       Johannesberg G&CC   28 SHC 28  
  10   Oskar Johnsson     Tyresö GK     26   26  
  11   Anders Lidman       Piteå GK     22   25  
  12   Lena Gutberg       Wermdö Golf & CC   28 SHC 25  
  13   Pär Åkerström       Piteå GK     31   24  
  14   Wolfgang Richter     Waxholms GK   30   23  
  15   Dag Jonsson       Johannesberg G&CC   25   18  
                               
    C-klassen                        
  1   Nicklas Engström     Järfälla GK     40   35  
  2   Britt-Marie Nilsson     Björkhagens GK   38   33  
  3   Jerker Alf         Tyresö GK     43 SHC 33  
  4   Ann Lundström       Slite GK     39   28  
  5   Tobias Nellvik       Tyresö GK     42   27  
  6   Ralf Antonsson       Ekholmsnäs Golf   32   24  
  7   Gunilla Malmsten Olsson     Lindö GK     39   23  
  8   Doris Carvenius       Ågesta GK     35   21  
  9   Brita Fromm       Stockholms GK   33   20  
  10   Kjell Ängelid       Rosenkälla GK   36   15  
  11   Mona Karlsson       Lindö GK     38   9  

Stiftsgolfen i Stockholms stift på
Åkersberga GK den 8 juni
2009
Resultat:
 
A- Klassen

1. Tor-Björn Willberg                            33p
2. Nils Erik Hermansson                         32p
3. Stefan Elmér                                       25p
4. Kristoffer Runow                                25p
 5. Björn Wiberg                                      24p
                     
6. Bo Person                                           23 p                    
                                Kenneth Flood                                        ej fullföljt pga skada

 B- Klassen
1. Peter Hellenberg                                38p
2. Sven-Olof Andersson                         35p
3. Krister Kappel                                    32p
4. Lena Gutberg                                      30p
5. Per Mellqvist                                       30p
6. Jan Bonander                                      28p
7. Rolf Nilsson                                         26p
8. Dag Jonsson                                        25p
9. Pär Åkerström                                    25p
10. Thomas Waltin                                 25p
11. Lena Nilsson                                     22p

 C- Klassen
1. Torbjörn Zygmunt                             34p
 2. Britt-Marie Nilsson                            32p
3. Nicklas Engström                               30p
4. Ralf Antonsson                                   29p
5. Eja Mannestål                                     29p
6. Bertil Persson                                     25p
7. Jerker Alf                                           22p
8. Brita Fromm                                       21p
9. Kjell Ängelid                                        8p


Stiftsgolfen i Stockholms stift på Åkersberga GK den 9 juni 2008
Resultat:

Plac.                   Namn                      Poäng
A-KLASSEN
1                 Arne Karlsson                    31                     Lag
2                 Lasse Hedman                  29                     Reserv
3                 Stefan Elmér                      28
4                 Kristofer Runow                 23
5                 Henrik Appeltofft                23
6                 Kenneth Flood                   21
7                 Lars Johnsson                   17

 B-KLASSEN
1                 Peter Hellenberg                32                   Lag
2                 Thomas Waltin                   32                  Reserv
3                 Oskar Johnsson                 32
4                 Christer Bergendorff          29
5                 Pär Åkerström                    29
6                 Benny Helgesson               26
7                 Lena Nilsson                       26
8                 Krister Kappel                     24
9                 Stig Trossö                          24
10               Rolf Nilsson                      
  24
11               Lena Gutberg                      22
12               Mona Karlsson                      4

C-KLASSEN
1                 Jan Bonander                    37                  Lag
2                 Nicklas Engström              37                  Reserv
3                 Ralf Antonsson                  35
4                 Per  Mellqvist                     32
5                 Brita Fromm                      30
6                 Torbjörn Zygmunt              30
7                 Wolfgang Richter              29
8                 Bertil Persson                   27
9                 Kjell Ängelid                      24
10               Eva Broo                           24

 


Stiftsgolfen i Stockholms stift på Åkersberga GK den 28 maj 2007
Resultat:
 

Placering

Poäng

Namn

Hcp

Klass


A-klassen

1

32

Stefan Elmér

4,4

A

2

28

Henrik Roos

13,9

A

3

26

Kenneth Flood

7,1

A

4

26

Lars Johnsson

12,5

A

5

25

Björn Wiberg

11

A

6

25

Mats Wiklund

13,1

A

7

22

Kristofer Runow

8,6

A


B-klassen

1

34

Krister Kappel

18

B

2

32

Rolf Nilsson

21,6

B

3

31

Peter Hellenberg

18,7

B

4

31

Thomas Waltin

23,8

B

5

29

Lena Nilsson

25,6

B

6

25

Agneta Blomquist

20

B

7

24

Lena Gutberg

24,2

B

8

24

Jerker Sjögren

25,7

B

9

22

Stig Trossö

17,4

B

10

22

Pär Åkerström

25,3

B


C-klassen

1

43

Oskar Johnsson

36

C

2

32

Nicklas Engström

36

C

3

24

Bertil Persson

29,9

C

4

23

Wolfgang Richter

28,8

C

5

22

Eva Broo

34,8

C

6

21

Jerry Högberg

29

C

7

20

Kjell Ängelid

29,1

C

8

18

Carina Smith

31

C


RESULTATLISTA  2006          

 

 

 

 


Pergis Stockholm Åkersberga GK
den 29 maj 2006

 

 

Plac

Tävlande

Poäng

Klass

Plac i klass

Stiftslag

1

Mats Wiklund                           

39

B

1

Sponsor

2

Pär Åkerström

34

C

1

Förhinder

3

Stefan Elmér

33

A

1

Deltar A

4

Christer Bergendorff

29

B

2

Deltar B

5

Brita Fromm

29

C

2

Deltar C

6

Peter Hellenberg

28

B

3

Reserv B

7

Henrik Roos

27

B

4

 

8

Torbjörn Zygmunt

27

C

3

Reserv C

9

Björn Wiberg

26

A

2

Reserv A

10

Tommy Mellberg

26

B

5

 

11

Rose-Marie Pihl

26

C

4

 

12

Kenneth Flood

25

A

3

 

13

Lena Gutberg

25

B

6

 

14

Carl Dahlbäck

25

C

5

 

15

Jerry Högberg

21

C

6

 

16

Arne Karlsson

19

A

4

 

17

Lars Johnsson

17

B

7

 

18

Åke Frodin

16

B

8