STIFTELSEN  PERGIS
PERSONALGOLF INOM SVENSKA KYRKAN  

Stiftsgolfen i Luleå stift 2006- 2012
 
       HEM          ORIENTERING

Uppdaterad 2012-06-24

 

     
    Luleå stiftstävling
den 18 juni 2012 på Skellefteå GK
  Förnamn Efternamn Klubb Hcp Klass Resultat Särskiljning
1 Rickard Lundmark Skellefteå GK 11,5 A 29  
2 Eijla Toikka (Finsk medb. 12,5 A 26  
3 Kent Nordin Lycksele GK 10,4 A 24  
4 Rego Björklund Lycksele GK 10,8 A 24 S 9
5 Carl-Sören Karlsson Lycksele GK 12,7 A 24  
               
1 Lars Nilsson Piteå GK 12,9 B 29  
2 Roland Wälivaara Bodens GK 23 B 22  
3 Christin Karlsson Skellefteå GK 20,0 B 21  
4 Birgitta Nordin Lycksele GK 15,5 B 12  
5 Lars-Håkan Forsman Skellefteå GK 20,9 B 12 SHC
               
1 Karin Belinki-Jonsson Piteå GK 33,9 C 27  
2 Kerstin Unee Melander Lycksele GK 27,3 C 24  
3 Lennart Wiklund Skellefteå GK 27,2 C 22  
4 Eva Wälivaara Bodens GK 35,2 C 12  
5 Anders Wälimäki Skellefteå GK 28,4 C 11  

Luleå stiftstävling
den 20 juni 2011 på Piteå GK

Stiftskaptenen Kent Nordin:
"Många av deltagarna ville nog vända sig om i sängen på måndagsmorgonen då himlen var vidöppen och regnet formligen vräkte ner. Vår Herre var dock med oss och regnet upphörde lämpligt till första start 12:00.

Också detta år spelades Luleå stiftstävling på en överblöt golfbana i Piteå. Efter ett dygns oavbrutet regnande var många bunkrar vattenfyllda och deltagarna fick än en gång uppleva hur lång en blöt golfbana spelas. Med gott humör och goda spelkamrater vändes dagen till en positiv och glad upplevelse, även om många av deltagarna önskade ett bättre resultat.”

             
Förnamn Efternamn Klubb Golf ID Hcp Klass Resultat
Carl-Sören Karlsson Lycksele GK 670630033 12,8 A 31
Kent Nordin Lycksele GK 651205017 10,5 A 29
Daniel Pettersson Skellefteå GK 690619026 7,7 A 28
Lars Nilsson Piteå GK 661205036 10,9 A 25
Rego Björklund Lycksele GK 480608005 11,6 A 24
Rickard Lundmark Skellefteå GK 681119020 12,1 A 21
Martin Granlund Skellefteå GK 420629025 16,8 B 28
Eijla Toikka (Finsk medborgare)   14,2 B 27
Roland Wälivaara Bodens GK 450623027 22,8 B 27
Birgitta Nordin Lycksele GK 640909045 16,3 B 26
Ola Marklund Piteå GK 640922035 17,1 B 25
Lars-Håkan Forsman Skellefteå GK 500214029 20,9 B 19
Christin Karlsson Skellefteå GK 690502037 21,6 B 15
Karin Belinki Jonsson Piteå GK 690121022 33,9 C 30
Lennart Wiklund Skellefteå GK 590904016 27,2 C 26
Niclas Larsson Bodens GK 720511033 31,9 C 19
Eva Wälivaara Bodens GK 440923035 34,6 C 19
Kerstin Unee Melander Lycksele GK 551214018 27,3 C 17
Anders Wälimäki Skellefteå GK 550506038 28,4 C 16

 

 

Luleå stiftsgolf
den 21 juni 2010 på Piteå GK

 

Kent Nordin: Strålande väder, men en vattensjuk bana efter tre dygns oavbrutet regnande. Vissa bunkrar fick förklaras som MUA då de var helt vattenfyllda. Vi tvingades dessutom till tillfälliga lokala regler med lägesförbättring på finklippta delen av spelfältet, samt att utöka pluggad boll till att gälla hela spelfältet.

Klass A Förnamn Efternamn Klubb Golf ID S-Hcp Brutto-score Poäng
1 Daniel Pettersson Skellefteå GK 690619026 8 79 37
2 Lars Nilsson Piteå GK 661205036 12 88 34
3 Rickard Lundmark Skellefteå GK 681119020 13 90 33
4 Kent Nordin Lycksele GK 651205017 12 103 20
5 Rego Björklund Lycksele GK 480608005 12 111 14

Klass B
1 Martin Granlund Skellefteå GK -  gäst 420629025 18 97 29
2 Eijla Toikka (Finsk medborgare)   18 98 29
3 Birgitta Nordin Lycksele GK 640909045 18 99 28
4 Carl-Sören Karlsson Lycksele GK 670630033 14 99 25
5 Christin Karlsson Skellefteå GK 690502037 25 116 24
6 Ola Marklund Piteå GK 640922035 16 114 22
7 Lars-Håkan Forsman Skellefteå GK 500214029 23 113 21
8 Krister Nordmark Gällivare-Malmbergets GK 490517033 20 113 19
9 Roland Wälivaara Bodens GK 450623027 24 119 16

Klass C
1 Niclas Larsson Bodens GK 720511033 35 120 28
2 Karin Belinki Jonsson Piteå GK 690121022 36 124 23
3 Lennart Wiklund Skellefteå GK,spons.   30 123 20
4 Eva Wälivaara Bodens GK 440923035 36 137 18
5 Kerstin Unee Melander Lycksele GK 551214018 30 130 15
6 Anders Wälimäki Skellefteå GK 550506038 31 139 11
7 Stefan Widman Luleå GK 700120030 39 152 10


Luleå stiftsgolf den 15 juni 2009
på Skellefteå GK

Pergis Luleå stift spelades under svåra förhållanden, en blöt bana, vindiga förhållanden och med regnskurar främst för de sent startande.
/Kent Nordin

              Resultat

A-klassen
1          Robert Larsson (Sponsor)           35p
2          Richard Lundmark                      31p
3          Daniel Pettersson                      27p
4          Kent Nordin                               27p
5          Lars Nilsson                              21p
6          Rego Björklund                          21p

 B-klassen
1          Carl-Sören Karlsson                   34p
2          Eila Toikka                                26p
3          Martin Granlund (inbjuden)          24p
4          Ola Marklund                             24p
5          Birgitta Nordin                            23p 

C-klassen
1          Christin karlsson                        30p
2          Sven Ekesrydh                          27p
3          Lennart Wiklund (sponsor)          26p
4          Roland Wälivaara                       23p
5          Niclas Larsson                           23p
6          Kerstin Unée Melander               21p
7          Lars-Håkan Forsman                  19p
8          Stefan Widman                          16p
9          Anders Wälimäki                       10p

Luleå stiftslag:
A-klass             Richard Lundmark          681119-020
B-klass             Carl-Sören Karlsson       670630-033
C-klass             Christin Karlsson           690502-037

Alla dessa tre har deltagit i riksfinalen 3 ggr var – men det är första gången de spelar tillsammans…
Reserver är A-klass: Daniel Pettersson, Kent Nordin; B-klass Eila Toikka, Ola Marklund; C-klass Sven Ekesrydh, Roland Wälivara
 


Stiftsgolfen i Luleå stift
Piteå GK den 16 juni 2008

         
Place-ring NAMN KLUBB Hcp Pb resultat Särskilj-ning
A-klassen        
1 Lars Nilsson Piteå GK 14,9 37  
2 Kent Nordin Lycksele GK 13,8 31  
3 Rego Björklund Lycksele GK 13,3 29  
4 Richard Lundmark Skellefteå GK 12,8 26  
5 Daniel Pettersson Skellefteå GK 8,6 23  
 
B -klassen
       
1 Carl-Sören Karlsson Lycksele GK 20,7 30  
2 Eila Toikka Meri-Lapin Golfklubi  16,2 27  
3 Krister Nordmark Gellivare GK 17,6 26  
4 Ola Marklund Piteå GK 16,7 24  
5 Birgitta Nordin Lycksele GK 20,5 18  
  Richard Rierstam   17,6 26  
 
C-klassen
       
1 Kerstin Uneé Melander Lycksele GK 28,2 25  
2 Roland Wäilivaara Boden GK 24,6 21  
3 Christin Karlsson Skellefteå GK 29,1 21 SHC
4 Ingemar Rehnman Johansson Luleå GK 34,5 21 SHC
5 Veronica Sandström Arvidsjaur GK 23,5 20  
6 Ulf Karlsson Piteå GK 26,7 14  
  Lennart Wiklund Skellefteå GK 26 22  

Stiftsgolfen i Luleå stift
på Umeå GK den 18 juni 2007


 

                   
 

Luleå stiftslag 2007. Fr.v. Richard Lundmark (Segrare klass A), Daniel Pettersson (Reserv klass A), Carl-Sören Karlsson (Segrare klass C), Christin Karlsson (Reserv klass C), Kent Nordin (Segrare klass B), Ola Marklund (Reserv klass B).
 

Resultat
A-klass

Richard Lundmark, 34 p
Daniel Pettersson 29 p
Magnus Liljeström 21 p
Magnus Karlsson 21 p (sponsor utom tävlan)

B-klass
Kent Nordin, 36p
Ola Marklund, 36p
Rego Björklund, 27p
Anders OE Johansson, 24p

C-klass
Carl-Sören Karlsson, 43p
Christin Karlsson, 38p
Lars Nilsson, 33p
Veronica Sandström, 31p
Sven Ekesrydh, 30p

 

   

Stiftsgolfen i Luleå stift på Skellefteå GK den 9 juni 2006

Luelå stifts finallag med reserver: Fr.v. till höger:
Carl-Sören Karlsson (Reserv klass C), Ola Marklund (Reserv klass B), Kent Nordin (Segrare klass B),
Christin Karlsson (Segrare  klass C), Daniel Pettersson (Reserv klass A), Rickard Lundmark (Segrare A)

RESULTATLISTA
 

           
Placering: A-klassen     Hcp Resultat:

Särskiljning

1 Rickard Lundmark Byske Skellefteå 14,7 41   Kval. final
2 Daniel Pettersson Skellefteå 9,4 34   Reserv
3 Rego Björklund Lycksele 15,2 32    
4 Magnus Liljeström Umeå 11,0 31    
5 Anders O E  Johansson Norrfjärden Piteå 14,8 31 SHC  
6 Göran Åström Boden 10,0 20    
             
Placering: B-klassen       Resultat: Särskiljning
1 Kent Nordin Lycksele 18,3 31   Kval. final
2 Ola Marklund Piteå 18,0 28   Reserv
3 Krister Nordmark Gällivare 19,6 24    
4 Eila Toikka Haparanda Torneå 17,0 19    
5 Jonas Nyström Umeå 21,0 19 SHC  
             
Placering: C-klassen       Resultat: Särskiljning
1 Christin Karlsson Skellefteå 35,5 28   Kval. final
2 Carl-Sören Karlsson Lycksele 31,2 27   Reserv
3 Veronica Sandström Umeå 23,3 26    
4 Ulf Karlsson Piteå 26,0 26 SHC  
5 Roland Wälivaara Boden 24,0 18