STIFTELSEN  PERGIS
PERSONALGOLF INOM SVENSKA KYRKAN  

Uppdaterad
2010-01-28
       HEM        ORIENTERING

 

   
    Pergis Cup 2006
Resultat vid finalen om Pergis cup
den 18 augusti på Upsala GK
 
   
   
De tre främsta lagen på Upsala GK

2:a Växjö stift

Fr.v.Claes Ebbesson, förtroendevald, Magnus Melin, kyrkovaktmästare, och Inga-Lill Ottosson, förtroendevald
  Vinnarlaget
Uppsala stift

Fr.v. Stefan Hjort, inre kyrkovaktmästare, Anders Edlund kyrkovaktmästare och Olle Persson, komminister
  3:a Skara stift

Fr.v. Anders Lundberg, ekonom, Mats Andersson, informatör, och  Lennart Broberg, kyrkovaktmästare

 

Placering                 Stift

Poäng

1   Uppsala 107
2   Växjö 97
3   Skara 96
4   Lund 92
5   Stockholm 90
6   Linköping 88
7   Västerås 88
8   Luleå 85
9   Strängnäs 82
10   Göteborg 81
11   Karlstad 81
12   Visby 81
13   Härnösand 68

Individuella Resultat Stiftsfinalen
 

   
   
    En klass         Poängbogey          
Placering:   Namn:     Klubb:   Stift Särskiljning      
    1   Anders Lundberg Onsjö GK Skara   6   40  
    2   Magnus Melin   Isaberg GK Växjö   27   38  
    3   Anders Edlund   Burviks GK Uppsala   17   37  
    4   Olle Thorell   Surahammars GK Västerås   5   36  
    5   Olle Persson   Skepptuna GK Uppsala SHC 29   36  
    6   Mats Svensson   Wittsjö GK Lund SHC 32   36  
    7   Mats Andersson Onsjö GK Skara SHC 41   36  
    8   Stefan Hjorth   Skepptuna GK Uppsala   35   34  
    9   Stefan Elmér   Sala GK Stockholm   5   33  
    10   Ulf Clasén   Tranås GK Linköping SHC 6   33  
    11   Clas Ebbeson   Smålandsstenar GK Växjö   19   32  
    12   Rolf Öström   När GK   Visby   12   31  
    13   Rolf Bergsten   Arvika GK Karlstad SHC 23   31  
    14   Christer Bergendorff Björkhagens GK Stockholm SHC 24   31  
    15   Stig Kvännå   Samuelsdals GK Västerås SHC 36   31  
    16   Rickard Lundmark Skellefteå GK Luleå   15   30  
    17   Bengt Hensing   Tjörns GK Göteborg SHC 18   30  
    18   Kurt Wallin   Katrineholms GK Strängnäs SHC 20   30  
    19   Johan Rappman   Mölndals GK Göteborg   10   29  
    20   Göran Öhman   Fogdö GK Strängnäs SHC 12   29  
    21   Bo Andersson   Mjölby GK Linköping SHC 26   29  
    22   Bo Jakobsson   När GK   Visby SHC 29   29  
    23   Lars Petersson   Kristianstads GK Lund   17   28  
    24   Kjell Vagnhammar Kvarnby GK Lund SHC 24   28  
    25   Christin Karlsson Skellefteå GK Luleå SHC 38   28  
    26   Inga-Lill Ottosson Halmstad GK Växjö   16   27  
    27   Kent Nordin   Lycksele GK Luleå SHC 18   27  
    28   Leif Lundin   Åtvidabergs GK Linköping   25   26  
    29   Brita Fromm   Norrmjöle GK Stockholm SHC 33   26  
    30   Lennart Olsson   Årjängs GK Karlstad   17   25  
    31   Per Axel Ericsson Uddeholms GK Härnösand SHC 23   25  
    32   Jan-Olof Eriksson Härnösands GK Karlstad   14   23  
    33   Lennart Samuelsson Nyköpings Golfklubb Strängnäs SHC 23   23  
    34   Annelie Johansson Timrå GK Härnösand SHC 34   23  
    35   Arne Lannstål   Timrå GK Härnösand   28   22  
  36   Maria Schultz   Partille GK Göteborg SHC 32   22  
    37   Lennart Broberg   Vara-Bjertorp GK Skara   16   21  
    38   Torbjörn Holmström Köpings GK Västerås SHC 24   21  
    39   Bo Jacobsson   När GK   Visby SHC 26   21  

Bilden nedan: Kurt Wallin, Strängnäs stift, spelar in på artonde hålet!
- den noggranne iakttagaren kan se bollen -



Kaptenstävlingen över nio hål
-resultat
-

Klass:   En-klassen       Spelform: Poängbogey         Poäng
Placering:   Namn:         Klubb:         Särskiljning  
    1   Bengt Palmqvist       Stiftskapten     3   21
    2   Sven-Olof Grenabo     stf Stiftskapten     6   17
    3   David Axelson-Fisk     Stiftskapten       SHC 10   17
    4   Britas Lennart Eriksson   Pergis styrelse, tävl.ledn.     17   13
    5   Monica Henning       stf Stiftskapten, tävl.ledn.       16   11
    6   C-E Montgomery     Hedersledamot   S 3 16   11
    7   Sven Arnström       Pergis styrelse, tävl.ledn.   SHC 27   11
    8   Anders Ploman       Stiftskapten   11   9
    9   Leif Hedlöf       Stiftskapten     16   8
    10   Ingvar Bergenhorn     Hedersledamot   27   6
    11   Bengt Svensson       Stiftskapten     13   5