STIFTELSEN  PERGIS
PERSONALGOLF INOM SVENSKA KYRKAN  

Stiftsgolfen i Linköpings stift 2006 - 2012
 
       HEM          ORIENTERING

 

  Uppdaterad
2012-05-23
 
   
 
Pergis Linköpings stift den 25 maj 2012
på Mauritzbergs GK
Resultat Klass A        
  Poäng Förnamn Efternamn Anställd/motsv. av Klubb Hcp
1 36 Bengt Palmqvist Linköpings stift Vreta Gk 6,5
2 34 Björn Nilsson Inbjuden Åtvidabergs GK 13,9
3 33 Pether Ström Broman Norrköpings S:t Olof Norrköpings GK 13
4 29 Lars Östling Östra Ryds församling Söderköpings GK 13,5
5 29 Anders Quarlzon Linköpings stift Linköpings GK 15,3
6 28 Larsinge Larsson Skeda-Slaka pastorat Linköpings GK 15,3
7 26 Jonas Carlsson Åtvidabergs församling Åtvidabergs GK 5,2
             
Resultat Klass B        
1 Poäng Förnamn Efternamn Anställd av Klubb Hcp
2 33 Stewen Lindh Inbjuden Örestads GK 15,8
3 30 Bertil Hjelmgren Inbjuden Finspångs GK 23,2
4 29 Sven Gunnar Persson Misterhults församling Figeholm G&CC 17,5
5 25 Bengt Elmlund Norrköpings kyrkliga samfällighet Söderköpings GK 17
6 23 Ola Berggren Norrköpings kyrkliga samfällighet Söderköpings GK 17
7 17 Nicoline Isebäck Andree Norrköpings S:t Olofs församling Bråvikens GK 25,4
             
Resultat Klass C        
  Poäng Förnamn Efternamn Anställd av Klubb Hcp
1 31 Birger Lindh Kärna kyrkliga samfällighet Mjölby GK 27,6
2 29 Marita Johansson Risinge församling Finspångs GK 30,4
3 28 Hans Ornefalk Norrköpings S:t Olofs församling Bråvikens GK 27,1
4 23 Krister Hansson Stiftsgården Vårdnäs Kinda GK 30,7
5 17 Oscar Rosander Stiftsgården Vårdnäs Landeryds GK 36
6 10 Elin Krantz Risinge församling Finspångs GK 36
7            
  Sponsorer          
1 35 Thomas  Ekström Nordea   16,9
2 27 Staffan Hellberg Svanströms /Office Depot   11,8
     = Finallaget        

Linköpings stiftsgolf den 9 juni 2011
på Landeryds GK, Norra banan

Resultat Klass A        
Poäng Förnamn Efternamn Anställd av Klubb Hcp
38 Björn Nilsson Inbjuden Åtvidabergs GK 13,4
31 Urban Sandberg Skeda-Slaka kyrkliga samfällighet Landeryds GK 5
26 Larsinge Larsson Skeda-Slaka kyrkliga samfällighet Linköpings GK 14,9
25 Lars Östling Östra Ryds kyrkliga samfällighet Söderköpings GK 13,3
22 Pether Ström Broman Norrköpings S:t Olofs församling Norrköpings GK 12,9
19 Anders Quarlzon Linköpings stift Linköpings GK 16
           
Resultat Klass B        
Poäng Förnamn Efternamn Anställd av Klubb Hcp
35 Bertil Hjelmgren Inbjuden Finspångs GK 23
26 Stefan Bergmark Kyrkokansliet Vreta Kloster GK 16,6
21 Birgitta Ydringer Kinda kyrkliga samfällighet Kinda GK 20,1
21 Alf Malmgren Kinda kyrkliga samfällighet Kinda GK 26,1
17 Hans Ornefalk Norrköpings S:t Olofs församling Bråvikens GK 26,7
14 Ola Berggren Norrköpings kyrkliga samfällighet Söderköpings GK 16,9
           
Resultat Klass C        
Poäng Förnamn Efternamn Anställd av Klubb Hcp
31 Birger Lindh Kärna kyrkliga samfällighet Mjölby GK 27,7
28 Marita Johansson Risinge församling Finspångs GK 29,6
28 Nils Nilsson Kisa församling Kinda GK 30,4
25 Krister Hansson Stiftsgården Vårdnäs Kinda GK 30,7
23 Gunnel Hugosson Linköpings domkyrkoförsamling Landeryds GK 27
19 Nicoline Isebäck Andree Norrköpings S:t Olofs församling Bråvikens GK 27,5
           
           

 
 
 

Resultat från Linköpings
stiftstävling den 4 juni 2010
på Västerviks GK

Klass A Förnamn Efternamn Resultat    
1 Lars Östling 29    
2 Jonas Carlsson 28    
3 Pether Ström Broman 28    
4 Bengt Palmqvist 27    
5 Urban Sandberg 24    
6 Larsinge Larsson 21    
7 Anders Quarlzon 20    
Klass B          
1 Bertil Hjelmgren 35    
2 Bengt Elmlund 29    
3 Åke Alm 22    
4 Jaan Israelsson 20    
5 Susanne Ek 17    
6 Birgitta Ydringer 16    
7 Ola Berggren 16    
Klass C          
1 Hans Ornefalk 33    
2 Marita Johansson 30    
3 Birger Lindh 29    
4 Krister Hansson 29    
5 Alf Malmgren 25    
6 Nicoline Isebäck Andree 24    
7 Nils Nilsson 17    

Resultatlista PERGIS-golfen Linköpings stift den 10 juni 2009
Söderköpings   GK

     
Klass A Hcp Resultat
Pether Broman 12,8 35
Lars Östling 13,2 32
Björn Nilsson 12 26
Bengt Palmqvist 5,6 23
Larsinge Larsson 13,8 22
Anders Quarlzon 15,5 21
 
Klass B
   
Åke Alm 23,1 30
Bo Andersson 22,7 29
Klas Kristenson 23,3 28
Elmlund Bengt 17 25
Ola Berggren 18,4 24
Alf Malmgren 23,5 18
 
Klass C
   
Kerstin Sandström 25,2 32
Peter Sandström 29,2 32
Birger Lindh 25,2 27
Gunnel Hugosson 27 27
Jonny Karlsson 27 24
Marita Johansson 27,7 23
Nils Nilsson 29,6 23
     

Resultat Pergisgolfen Linköpings stift
den 9 juni 2008 på
Västerbybanan, Landeryds GK

  Namn Hcp Resultat
      Klass A    
1 Björn Nilsson 12,2 36
2 Bengt Palmqvist 4,9 33
3 Ulf Clasén 6,3 29
4 Pether Broman 13 28
5 Anders Quarlzon 15 26
6 Bengt Elmlund 17 21
       
  Klass B    
1 Klas Kristenson 22,7 28
2 Birgitta Ydringer 20 27
3 BO Andersson 21,6 25
4 Ola Berggren 20,4 24

5

   Leif Lundin 22,2 24
6 Åke Alm 22,2 17
       
  Klass C    
1 Karl Pettersson 30 36
2 Jonny Karlsson 33 35
3 Marita Johansson 26,7 34
   4    Birger Lind 24,2 25
5 Anders Arin 24 24
6 Krister Hansson 36 20
7 Nils Nilsson 29,8 19
   


Resultat Linköpings stiftsgolf den
11 juni 2007 på Linköpings GK


 
 
A-klass      
Placering Namn Poäng Hcp
1 Ulf Clasén 33 6,2
2 Björn Nilsson 33 11,6
3 Erik Hagström 31 4,6
4 Bengt Palmqvist 31 5,7
5 Peter Springfeldt 30 18
6 Anders Quarlzon 29 15,1
7 Sigvard Sköld 25 17,6
     
     
B-Klass      
1 Klas Kristenson 38 21,7
2 Åke Alm 32 22,6
3 Birgitta Ydringer 30 19,3
4 Bo Andersson 28 21,3
5 Leif Lundin 25 22,6
     
     
C-Klass      
1 Birger Lindh 32 22,8
2 Gunnel Hugosson 31 27
3 Marita Johansson 30 27,1
4 Karl Pettersson 30 28,6
5 Anders Arin 27 22,8
6 Lars Strand 23 22,8
7 Nils Nilsson 18 29
8 Bertil Mohlin 17 29,7
9 Anita Mohlin 16 22,9
   

Resultat Linköpings stiftsgolf den
22 maj 2006 Tranås GK

 

 

         
Namn

Hcp

klass Poäng Placering Notering
Ulf Clasén 5,3 A 29 1 Kval. Uppsala
Bengt Palmqvist 5,9 A 25 2 Reserv
Bertil Hjelmgren 19,0 A 25 3  
Birgitta Ydringer 19,1 A 25 4  
Hans-Ãke Carlsson 17,1 A 24 5  
Robert Rydberg 19,1 A 22 6  
Anders Quarlzon 14,6 A 19 7  
Bengt Elmlund 16,9 A 0 8 Sjukanmäld
         
Leif Lundin 22,3 B 37 1 Kval Uppsala
Klas Kristenson 20,1 B 31 2 Reserv
birger lindh 21,4 B 27 3  
Ola Berggren 19,6 B 25 4  
Anders Arin 22,1 B 23 5  
Lillies Rydberg 20,0 B 22 6  
Anita Mohlin 21,9 B 21 7  
Lars Strandh 22,3 B 20 8  
Ãke Alm 22,6 B 18 9  

         
Bo Andersson 23,8 C 37 1 Kval Uppsala
Fredrik Carlin 30,5 C 29 2 Reserv
Peter Springfeldt 23,2 C 26 3  
janne johansson 23,0 C 22 4  
Lars-Ã…ke Nilsson 32,7 C 20 5  
Bengt Kindblom 33,0 C 20 6  
marita johansson 27,7 C 19 7  
Nils Nilsson 28,4 C 17 8  
Bertil Mohlin 26,0 C 10 9