STIFTELSEN  PERGIS
PERSONALGOLF INOM SVENSKA KYRKAN  

Stiftsgolfen i Västerås stift 2006 -2008
 
       HEM        ORIENTERING

 

  Uppdaterad
2013-01-21
 
     

 Resultat  Pergis Västerås stiftsgolf
på Nora GK den 4 juni 2012

 

  Namn   Spel hcp Resultat  
  Resultatlista        
        Poäng  
A-klass Lennart Harryson 410912-014 13,9 37  
  Henrik Mellberg 750119-021 7,4 29  
  Pär Eriksson 530509-023 8,7 29  
  Björn Bergfeldt 610208-020 15 29  
  Dennis Jansson 641022-026 17,1 23  
  Sten Linder 450711-028 18,9 19  
7 Lars-Åke Augustsson 480725-033 19,3 bröt  
           
           
B-klass Leif Eriksson 520510-019 20,6 41  
  Britas Lennart Eriksson 520313-019 19,6 33  
  Göran Sjögren 450810-018 22,2 31  
  Markku Wendelius 520417-034 25 31  
  Bo Hildingsson 530309-029 19,5 25  
  Bertil Carlsson 460905-022 19,7 25  
7 Walter Steiner 510215-030 22,2 15  
           
           
C-klass Jonas Käck 610213-031 27,6 29  
  Asta Lecklin 501211-014 29,1 26  
  Gun Harryson 420425-022 33,4 25  
  Karin Hed 470123-023 33,6 18  
  Yngve Anderberg 420213-031 29,3 15  
6 Krister Källström 440510-030 36 15  
           
           
Hål 10 Närmast hål Henrik Mellberg 2,96    
Hål 16 Longdrive, damer Asta Lecklin      
  Longdrive, herrar Björn Bergfeldt      
           
  Bruttoscore Lennart Harryson 85 slag    
           
           
           
  Till final: Reserv      
Klass A Björn Bergfeldt Dennis Jansson      
Klass B Leif Eriksson Göran Sjögren      
Klass C Jonas Käck Asta Lecklin      
           
           

 

 

 

 

 

 

Stiftsgolfen i Västerås stift
den 20 juni  2011 på Sala GK

  Resultat Västerås stift          
  Namn Golf ID Spel hcp Resultat
Klass A
1 Lars-Åke Augustsson Inviterad 480725-033 22 32  
2 Lennart Harryson Inviterad 410912-014 15 31  
3 Anders Eriksson Inviterad 790307-028 14 30 Longdriving
4 Torbjörn Hiller Sponsor 580528-015 21 30  
5 Henrik Mellberg Sponsor 750119-021 8 27  
6 Pär Eriksson Sponsor 530509-023 10 26  
7 Björn Bergfeldt Anställd 610208-020 16 26  
8 Dennis Jansson Anställd 641022-026 20 25  
9 Sten Linder Förtroendevald 450711-028 21 25  
             
Klass B            
1 Bertil Carlsson Förtroendevald 460905-022 23 32  
2 Leif Eriksson Anställd 520510-019 24 29  
3 Bo Hildingsson Anställd 530309-029 22 27  
4 Leif Hedlöf Pensionär 410730-022 23 25  
5 Britas Lennart Eriksson Anställd 520313-019 22 24  
6 Göran Agervret Förtroendevald 320427-008 18 5  
             
Klass C            
1 Torbjörn Holmström Förtroendevald 420110-025 33 38  
2 Göran Sjögren Anställd 450810-018 28 28  
3 Gun Harryson Pensionär 420425-022 41 28  
4 Jonas Käck Anställd 610213-031 35 27  
5 Karin Hed Anställd 470123-023 39 23 Närmast hål
6 Krister Källström Förtroendevald 440510-030 42 21  

Resultat från Pergis Cup 2010 i Västerås stift.
Tävlingen spelades den 3 juni på Skerike GK

Plats Namn Hemmaklubb Klass Hcp Erh slag Poäng
1 Bo Hildingsson Skerike A 18,7 21 31
2 Lennart Harryson  Frösåker A 10,9 12 29
3 Torbjörn Hiller Öregrund A 15,1 17 29
4 Lars-Åke Augustsson Sundbyvik A 18,5 21 29
5 Björn Bergfeldt Samuelsdal A 13,5 15 25
6 Dennis Jansson Samuelsdal A 15,1 17 21
7 Leif Hedlöf  Falun-Borlänge A 17,6 20 21
             
1 Peter Sahlander Falun-Borlänge B 19,5 22 36
2 Leif Eriksson Fullerö B 20,9 24 32
3 Torbjörn Holmström Köping B 24,1 28 30
4 Bertil Carlsson Falun-Borlänge B 20,6 23 28
5 Göran Sjögren Tortuna B 22,1 25 27
6 Britas Lennart Eriksson Tortuna B 19,4 22 25
7 Walter Steiner Samuelsdal B 21,4 24 18
             
1 Gun Harryson Frösåker C 33,3 38 28
2 Jan-Olof Risberg Funäsdalsfjällen C 36 41 27
3 Markku Wendelius Skerike C 24,2 28 25
4 Ann-Sofie Berglund Hälla  C 33,7 39 23
5 Krister Källström Falun-Borlänge C 36 41 20
6 Bengt Granberg Skerike C 34,8 40 19
7 Jonas Käck Fullerö C 33,7 39 11
             
  Longdriving  Torbjörn Hiller        
  Närmast hål Jan-Olof Risberg      
  Puttningstävling Dennis Jansson        
             
  Till finalen går:    Reserver:    
  Bo Hildingsson Klass A Björn Bergfeldt  
  Peter Sahlander Klass B Leif Eriksson    
  Gun Harryson Klass C Jan-Olof Risberg  

Resultat från Pergis Cup i Västerås stift
den 2 juni 2009 på Avesta GK

Plats Namn Hemmaklubb Klass
       
1 Björn Bergfeldt Samuelsdal A
2 Torbjörn Hiller Öregrund A
3 Lennart Harryson  Frösåker A
4 Leif Hedlöf  Falun-Borlänge A
5 Johan Lindman Rättvik A
6 Frida Thomson Avesta A
7 Sten Linder Västerås A
       
       
1 Leif Eriksson Strömsholm B
2 Peter Sahlander Hedemora B
3 Britas Lennart Eriksson Tortuna B
4 Bertil Carlsson Falun-Borlänge B
5 Göran Sjögren Tortuna B
6 Walter Steiner Samuelsdal B
       
       
1 Gun Harryson Frösåker C
2 Markku Wendelius Skerike C
3 Rolf Röstlund Täby C
4 Jonas Käck Fullerö C
5 Torbjörn Holmström Köping C
6 Ingrid Eskemyr Burvik C
       
       
  Till finalen går:     
  Björn Bergfeldt Klass A  
  Leif Eriksson Klass B  
  Markku Wendelius Klass C  
       
  Longdriving herrar Björn Bergfeldt  
  Longdriving damer Frida Thomson  
  Närmast hål Lennart Harryson
  Puttningstävling Torbjörn Holmström
       

Resultat Stiftsgolfen i Västerås  stift
på Surahammars GK den 12 juni 2008

A-klassen
Bo Hildingsson, Skerike GK, 31 p
Lennart Harryson, Frösåker GK, 28 p
Björn Bergfeldt, Samuelsdals GK, 26 p
Leif Hedlöf, Falun-Borlänge GK, 24 p
Frida Thomson, Avesta GK, 24 p
Torbjörn Hiller, Öregrunds GK, 21 p

B-Klassen
Bertil Carlsson, Falun-Borlänge GK, 29 p
Britas Lennart Eriksson, Tortuna GK, 29 p
Göran Sjögren, Tortuna GK, 28 p
Dennis Jansson, Samuelsdals GK, 25 p
Walter Steiner, Samuelsdals GK, 14 p
Göran Agervret, Ängsö GK, 13 p

C Klassen
Leif Eriksson, Strömsholms GK, 39 p
Markku Wendelius, Skerike GK, 30 p
Yngve Anderberg, Skerike GK, 30 p
Annsophie Tersmeden, Västerås GK, 30 p
Torbjörn Holmström, Köpings GK, 28 p
Asta Matikainen Lecklin, Strömsholms GK, 23 p
Bengt E Granberg, Skerike GK, 15 p


 

Resultat Stiftsgolfen i Västerås  stift
på Säters GK den 15 juni 2007

Resultat A-klassen

Placering Namn S-HCP Klubb Resultat  
1 Leif Hedlöf 22 Falun-Borlänge GK 39  
2 Björn Bergfeldt 19 Samuelsdals GK 32  
3 Bertil Carlsson 23 Falun-Borlänge GK 25  
4 Torbjörn Hiller 16 Öregrunds GK 24  
5 Britas Lennart Eriksson 23 Tortuna GK 23  
6 Bo Hildingsson 22 Skerike GK 19  

Resultat B-klassen

Placering Namn S-HCP Klubb Resultat  
1 Peter Sahlander 27 Hedemora GK 35  
2 Göran Sjögren 27 Tortuna GK 26  
3 Torbjörn Holmström 26 Köpings GK 21  
4 Walter Steiner 25 Samuelsdals GK 18  
5 Göran Agervret 24 Ängsö GK 14  

Resultat C-klassen

Placering Namn S-HCP Klubb Resultat  
1 Leif Eriksson 28 Strömsholms GK 31  
2 Gun Harryson 42 Frösåkers GK 31 SHC
3 Asta Matikainen Lecklin 32 Strömsholms GK 28  
4 Markku Wendelius 28 Orresta GK 24  
5 Dennis Jansson 30 Sala GK 24 SHC
6 Karl Arne Andersson 32 Samuelsdals GK 22  

 
     
   

 

 STIFTSGOLFEN I VÄSTERÅS STIFT
PÅ ORRESTA GOLFBANA DEN 20 JUNI 2006-06-26

    
Namn                                       Spelhand.                      Resultat
Klass A 
1. Olle Thorell                                 4                              32               Final
2. Lasse Hedman                             11                              27             
sponsor

 

Klass B

1. Torbjörn Holmström                   23                               35             Final
2. Göran Sjögren                           24                               35             Res.
3. Magnus Persson                         14                                33             Res för O.Th.
4. Bo Hildingsson                           20                               33  
5. Daniel Eklund                            21                                32
6.Bertil Carlsson                            22                               31
7. Björn Bergfeldt                         21                                30
8. Britas Lennart Eriksson              21                                30
9. Anna Thorell                             12                                 26
10. Jan Barklund                           27                                26
11. Henrik Appeltofft                    15                                 25
12. Leif Hedlöf                             19                                 23

 

Klass C

1. Stig Kvännå                              40                                41             Final
2. Peter Sahlander                       28                               38             Res.
3. Walter Steiner                         28                               36
4. Asta Matikainen-Lecklin           32                               33
5. Gun Harryson                           37                               33
6. Annsophie Tersmeden               30                               32
7. Britt Sjöberg Östling                33                               30
8. Karl Arne Andersson                 29                               25
9. Anders Tollin                           28                                22
10. Anna-Lena Moberg                  38                                 9