STIFTELSEN  PERGIS
PERSONALGOLF INOM SVENSKA KYRKAN  

Stiftsgolfen i Uppsala stift 2006 - 2012
 
       HEM        ORIENTERING

 

  Uppdaterad
2012-06-15
 
    Pergis stiftstävling i Uppsala stift
den 14 juni 2012
på Sigtunabygdens GK
    A-klassen             S-HCP: Res. Särskiljning  
1     Leif Johansson   Hudiksvalls GK   15     36              
2     Anders Svensson   Gävle GK     16     32              
3     Robert Eriksson   Hudiksvalls GK   10     29              
4     Ronnie Fransson   Viksbergs GK   15     27              
WD   Stefan Ståhl   Arlandastad GK   13                    
                                         
    B-klassen                                  
1     Ludwig Eriksson   Edenhof GK   19     33              
2     Monica Henning   Upsala GK     16     30              
3     Anitta Svanberg   Upsala GK     17     27              
4     Anders Höglund   Grönlund GK   19     27 SHC        
5     Anna-Karin Engström Edenhof GK   18     23              
6     Gunnel Svensson   Gävle GK     22     22              
7     Bo Ristenfeldt   Upsala GK     23     13              
                                         
    C-klassen                                  
1     Ingrid Eskemyr   Burviks GK   32     33              
2     Kerstin Arvola Stocksén Bryttsätter GK   26     30              
3     Katharina Johansson International  GC
at Arlanda
28     25              
4     Stefan Hjorth   Sigtunabygdens GK   25     19              
5     Margareta Lefvert   Upsala GK     34     19 SHC        

 Pergis stiftstävling i Uppsala stift
den 30 maj 2011 på Vassunda GK
Klass A      
Namn Klubb Spel HCP Resultat
1. Tommy Mellberg Brollsta GK 12 32
2. Stefan Ståhl* Arlandastad GK 13 27
3. Anders Svensson Gävle GK 15 27
4. Anders Höglund Grönlund GK 17 26
5. David Axelson-Fisk Kåbo GK 15 17
       
Klass B      
1. Ludwig Eriksson* Edenhof GK 22 29
2. Monica Henning Upsala GK 18 26
3. Stefan Hjorth Vassunda GK 25 25
4. Lennart Hallgren Bro-Bålsta GK 22 12
       
Klass C      
1. Anna-Karin Engström Edenhof GK 26 29
2. Katharina Johansson International GC at Arlanda 30 25
3. Gunnel Svensson* Gävle GK 26 21
4. Hans Josefsson Wattholma GK 40 19
5.Ingrid Eskemyr Burviks GK 38 16
6. Olle Persson International GC at Arlanda 27 5
       
* = deltar ej i uttagning till stiftslaget    
       
Stiftslag:      
Tommy Mellberg, Monica Henning, Anna-Karin Engström    

Resultat från stiftsgolfen i Uppsala stift
på Upsala GK 14 juni 2010

1  

Klass A
N
iclas

Renck 29  
2 Tommy Mellberg 28  
3 Monica Henning 28 SHC
4 Ronnie Fransson 25  
5 Anders Höglund 23  
6 David Axelson-Fisk 17  
- Rickard Pettersson DNS  

Klass B
     
1 Ludwig Eriksson 34  
2 Arne Larsson 30  
3 Lars Frisk 26  
4 Stefan Hjorth 24  
5 Lennart Hallgren 17  
6 Bo Ristenfeldt 15  
- Johan Barkfeldt DNS  

Klass C
     
1 Katharina Johansson 27  
2 Olle Persson 27 SHC
3 Torbjörn Zygmunt 27 SHC
4 Janne Engqvist 25  
5 Ingrid Eskemyr 24  
6 Hans Josefsson 21  
     
Uppsala stift representeras i stiftsfinalen av
Niclas Renck
Arne Larsson och
Katharina Johansson
 

Resultat från stiftsgolfen i Uppsala stift
på Söderby GK den 11 augusti 2009

       
Klass 1, hcp 0-15,8      
Plats Namn Klubb S-Hcp Resultat
1 Ronnie Fransson Viksbergs GK 19 41
2 Anton Olsson Vassunda GK 15 35
3 Tommy Mellberg Brollstra GK 17 32
4 Niklas Renck Upsala GK 16 29
5 Anders Edlund Burviks GK 19 29
6 Rickard Pettersson Vassunda GK 21 26
       
Klass 2, hcp 15,9 - 21,5      
1 Monica Henning Upsala GK 24 35
2 Anders Höglund Grönlunds GK 21 31
3 Magnus Lobenius Sigtunabygdens GK 22 28
4 Johan Barkfeldt Edenhof GK 25 25
5 Lennart Hallgren Bro-Bålsta GK 26 22
6 Bo Ristenfeldt Upsala GK 27 20
       
Klass 3, hcp 21,6 - 36      
1 Hans Josefsson Wattholma GK 47 34
2 Anna-Karin Engström Edenhof GK 32 30
3 Jan-Erik Engqvist Olandsbygdens GK 33 27
4 Kerstin Hallgren Bro-Bålsta GK 37 26
5 Ludwig Eriksson Edenhof GK 40 26
6 Stefan Hjorth Sigtunabygdens GK 30 25
7 Evah Ignestam Kåbo GK 34 23
8 Arne Larsson Wattholma GK 30 22
       
       

Resultat från stiftsgolfen i Uppsala stift
på Öregrunds  GK den 16 juni 200
8

A-klass            
1 Tommy Mellberg Österhaninge GK 16 37 37
2 Gunnar Kvist Gävle GK 13 33 33
3 Anders Svensson Gävle GK 14 31 31  
4 Per-Arne Hellström Nynäshamns GK 13 28 28  
5 Torbjörn Hiller Öregrunds GK 15 28 28 SHC
6 Christer Hellström Grönlund GK 10 20 20  
7 David Axelson-Fisk Kåbo GK 14 17 17  
           
B-klass            
1 Therese Hallberg Grönlund GK 16 30 30  
2 Monica Henning Upsala GK 19 30 30 SHC
3 Anitta Svanberg Upsala GK 20 28 28  
4 Anders Höglund Grönlund GK 17 20 20  
           
C-klass            
1 Olle Persson Skepptuna GK 28 35 35  
2 Bo Ristenfeldt Upsala GK 23 30 30  
3 Leif Eriksson Strömsholms GK 25 30 30 SHC
4 Dag Jonsson Johannesberg G&CC 22 29 29  
5 Sven-Olof Andersson Wäsby GK 26 29 29 SHC
6 Evah Ignestam Kåbo GK 30 26 26  
7 Rolf Röstlund Täby GK 38 26 26 SHC
8 Ludwig Eriksson Vikbolandets GK 36 21 21  
9 Katharina Johansson Skepptuna GK 28 18 18  
           
Uppsalas lag:          
Tommy Mellberg (lagledare)          
Therese Hallberg          
Olle Persson          
           
Reserv:            
Gunnar Kvist          
           
           

Resultat från stiftsgolfen i Uppsala stift
på Grönlunds GK den 18 juni 2007

     
       
Klass A= 0 (11,0) - 15,4      
Klass B= 15,5 (15,7) - 24,2      
Klass C= 24,3 (24,5)  - 36 (33,8)    
       
       
Klass A Namn Hcp Poäng  
1 Ulf Bengtsson 13,8 36  
2 Anders Höglund 14,4 32  
3 Tommy Mellberg 15,4 30  
4 Therese Hallberg 15 28  
5 David Axelson-Fisk 12,8 27  
6 Anders Edlund 14,4 24  
7 Henrik Appeltoft 14,3 18  
8 Lasse Hedman 11 15  
       
Klass B        
1 Anitta Svanberg 23 35  
2 Monica Henning 17,9 33  
3 Martin Larsson 15,7 31  
4 Stig Jonsson 19,5 29  
5 Magnus Lobenius 15,9 28  
6 Bo Ristenfeldt 20 22  
7 Johan Engvall 23,6 21  
8 Jan-Erik Engqvist 24,2 21  
       
Klass C        
1 Olle Persson 25,7 39  
2 Elisabeth Pettersson 33,8 33  
3 Stefan Hjorth 27,5 31  
4 Katharina Johansson 26 31  
5 Anna-Karin Engström             31,7 30    
6 Hans Carlsten 24,5 29  
7 Sven-Olof Andersson 24,6 28  
8 Tore Samuelsson 27,2 18  
       
       
Finalister        
Anders Höglund Grönlund GK 14,4  
Anitta Svanberg Uppsala GK 23  
Olle Persson Skepptuna GK 25,7  
       
       


Stiftsgolfen i Uppsala stift på
Älvkarleby GK den 19 juni 2006
RESULTAT

 

     
   
Namn Hcp Klass S-hcp Resultat Final  

Klass A < 18,5
           
1 Anders Edlund 15.0. A 17 37 Kvalificerad final
2 Monica Henning 18,5 A 22 31 Reserv  
3 David Axelson-Fisk 12,0 A 13 27    
4 Ulf Bengtsson 15,0 A 17 24    
5 Anders Höglund 15,8 A 18 23    
6 Magnus Lobenius 15,0 A 17 22    
7 Nils Warmland 15,9 A 18 16    
 

Klass B = 19 - 27,5

           
1 Olle Persson 25,7 B 28 35 Kvalificerad final
2 Björg Berg 27,2 B 32 33 Reserv  
3 Barbro Mattsson 21,8 B 26 30    
4 Bo Ristenfeldt 19,4 B 22 29    
5 Dag Jonsson 18,9 B 21 28    
 

Klass C > 28,0

           
1 Stefan Hjorth 36,0 C 40 38 Kvalificerad final
2 Dennis Jansson 29,0 C 32 32 Reserv  
3 Johan Engvall 29,0 C 32 31    
4 Johansson Katharina 28,5 C 33 28    
5 Evah Ignestam 29,0 C 34 25    
6 Hans Eskemyr 33,5 C 37 24    
7 Eskil Selander 28,4 C 31 20