STIFTELSEN  PERGIS
PERSONALGOLF INOM SVENSKA KYRKAN  

Stiftsgolfen i Göteborgs stift 2006 - 2010
 
       HEM        ORIENTERING

 

  Uppdaterad
2012-06-15
 
   

Göteborgs stiftsmästerskap på
Torslanda GK den 12 juni 2012 

A-klassen

SHCP

Resultat

1.

Jonas Lundgren

Forsgårdens GK

16

31

2.

Lena Andersson

Torslanda GK

14

30

3.

Rose-Marie Svensson

St Jörgen Park GK

16

29

4.

Bengt Hensing

Tjörns GK

11

26

5.

Jette Hultén

Sjögärde GK

20

24

6.

Kristian Waidele

Örbyhus GK

  8

21 sponsor

7.

Bengt Svensson

Sjögärde GK

16

19

 

 

 

 

 

B-klassen

 

 

1.

Heldor Kobi

Myra GK

24

31

2.

Amelie Junger Anjou

Haverdals GK

25

31  SHC

3.

Martin Kahnberg

Ätradalens GK

24

30

4.

Magdalena Jönsson

Figeholms GK

25

27

5.

Lars Svernling

Uddevalla GK

18

23

 

 

 

 

 

C-klassen

 

 

1.

Niklas Ekstedt

Torrekulla GK

26

27

2.

Bengt Nilsson

Öjareds GK

30

22

3.

Börje Finnstedt

Ringenäs GK

30

18

4.

Kenth Ehrnberg

Lerjedalen GK

37

18 SHC

5.

Gunnar Blidö

Tönnersjö GK

37

15

Längsta drive dam: Lena Andersson
Längsta drive herr: Niklas Ekberg
Närmast hål: Rose-Marie Svensson


Resultat stiftsgolfen i Göteborgs stift
den 14 juni 2011 på Gräppås golfklubb.

Hej!
 Här kommer resultaten från stiftstävlingen i Göteborg.
Vi spelade på Gräppås trevliga bana en ganska blåsig tisdag i juni.
 Hälsar Rose-Marie och Lena från västkusten

KLASS A

Plac

Namn

Klubb

Resultat

1

Lena Andersson

Torslanda GK

30

2

Rose-Marie Svensson

St Jörgen park GC

29

3

Bengt Hensing

Tjörns GK

22

4

Bengt Svensson

Sjögärde GK

22 SHC

5

Chris Moberg *

Figeholm G&CC

21

 

 

 

 

KLASS B

1

Martin Kahnberg

Ätradalens GK

27

2

Nils Granstrand

Forsgårdens GK

22

3

Jette Hultén

Sjögärde GK

18

4

Magdalena Jönsson

Figeholms G&CC

17

 

 

 

 

KLASS C

1

Jonas Lundgren

Sjögärde GK

33

2

Katharina Jacobsson

Holms GK

33 SHC

3

Niklas Ekberg

Torrekulla GK

31

4

Siv Olsson

Torrekulla GK

29


Pergisgolfen Göteborgs stift
Gräppås GK 2010-06-
15 
Resultatlista

      A-klassen                
                    SHCP Poäng  
  1     Lena Andersson   Torslanda GK 17 32  
  2     Johan Rappmann   Mölndals GK 10 30  
  3     Herbert Bonebjär   Varbergs GK 18 30  
  4     Bengt Hensing     Tjörns GK 15 24  
  5     Linda Nilsson     Torrekulla GK 15 23  
utom tävl.       Rose-Marie Svensson S:t Jörgen GK 19  -  
                         
      B-klassen                
       
  1     Margareta Unenge   Göteborgs GK 21 41  
  2     Lennart Karlsson   Varbergs GK 20 28  
  3     Bertil Arvidsson     Varbergs GK 20 25  
  4     David Oest     Torrekulla GK 28 24  
  5     Bengt Svensson     Sjögärde GK 19 23  
                         
      C-klassen                
             
  1     Niklas Ekberg     Torrekulla GK 31 31  
  2     Börje Finnstedt     Ringenäs GK 36 29  
  3     Gerd Strand     Lerjedalens GK 33 28  
  4     Siv Olsson     Torrekulla GK 43 23  
  5     Sven Arnström     Haverdals GK 38 14  
  6     Bengt Nilsson     Öijared GK 35 12  
                         

Pergisgolfen Göteborgs stift
på Chalmers GK 2009-06-08
 
Resultatlista

Namn

Kategori

Klubb

Hcp

Resultat

Placering

Klass A

 

 

 

 

 

Johan Rappmann

Förtroendevald

Mölndals GK

7,4

29

1

Lena Andersson

anställd

Gräppås GK

13,1

28

2

Bengt Hensing

anställd

Tjörns GK

11,8

26

3

Linda Nilsson

anställd

Torrekulla GK

13,9

19

4

Peter Landgren

Anställd

Marks GK

13,9

16

5

 

 

 

 

 

 

Klass B

 

 

 

 

 

Margareta Unenge

anställd

Göteborgs GK

16,6

32

1

Ros-Marie Svensson

anställd

St. Jörgen GK

16,4

31

2

Ola Hugerth

anställd

Marks GK

18,6

30

3

Lasse Svernling

anställd

Uddevalla GK

18,2

28

4

Bengt Svensson

anställd

Sjögärde GK

14,3

20

5

Kjell Olav Kristiansson

anställd

Uddevalla GK

16,5

17

6

 

 

 

 

 

 

Klass C

 

 

 

 

 

David Oest

anställd

Torrekulla GK

23,7

31

1

Lena Forsberg

anställd

Hulta GK

26,1

25

2 SHC

Jakob Lingnert

anställd

Ingetorp GK

29,9

25

3 SHC

Vanja Kjellberg

anställd

Hulta GK

27,6

21

4

Kent Ehrnberg

Pens. Anst.

Lerjedalen GK

36,0

20

5

 

 

 

 

 

 

Finallag

 Klass

 

 

 

 

Johan Rappmann

A

 

 

 

 

Margareta Unenge

B

 

 

 

 

David Oest

C

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reserver

 

 

 

 

 

Lena Andersson

A

 

 

 

 

Ros-Marie Svensson

B

 

 

 

 

Lena Forsberg

C

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Närmast hål

Johan Rappmann

 

 

 

 

Längsta drive herr

Johan Rappmann

 

 

 

 

Längst drive dam

Lena Andersson

 

 

 

 

           


   
Stiftsgolfen i Göteborgs stift
2 juni 2008 på Sjögärde GK

Tävlande

Hemmaklubb

Hcp

Slag

Resultat

 Klass A

 

 

 

 

1  Bengt Hensing

Tjörns GK

16,4

19

36

2  Johan Rappmann

Mölndals GK

6,4

7

34

3  Lena Andersson

Gräppås GK

12,5

16

34

4  Bengt Svensson

Sjögärde GK

15,0

18

28

5  Kjell-Olav Kristiansen

Uddevalla GK

16,3

19

26

6  Rose-Marie Svensson

S:t Jörgen GK

15,2

19

         26    S9

7  Hans Larsson

Ullared Flädje GK

5,4

6

23

 Klass B

 

 

 

 

1  Margareta Unenge

Göteborgs GK

17,6

22

39

2  Bertil Adielson

Sjögärde GK

19,9

23

37

3  Elisabeth Mike

Söderköpings GK

19,4

24

33

4  David Oest

Torrekulla GK

23,7

28

          33  SHC

5  Lars Svernling

Uddevalla GK

18,3

21

29

6  Owe Hellberg

Falkenbergs GK

18,4

22

27

7  Anne Vilén

Lerjedalens GK

24,8

30

19


Klass C

 

 

 

 

1  Jakob Lingnert

Ingetorps GK

33,2

39

43

2  Vanja Kjellberg

Hulta GK

27,1

33

37

3  Gerd Strand

Lerjedalens GK

26,0

32

32

4  Lars Winroth

Orust GK

36,0

43

31

5  Maria Schultz

Partille GK

25,3

31

20

 Stiftsgolfen i Göteborgs stift
Lerjedalens GK 4 juni 2007

Placering

Namn

Klass

Erh slag

Poäng

1

Johann Rappmann

A

10

33

2

Margareta Unenge

A

20

30

3

Lena Andersson

A

15

29

4

Rose-Marie Svensson

A

18

27

5

Bengt Sanzén

A

12

25

6

Bengt Svensson

A

17

25

7

Bengt Hensing

A

18

24

8

Owe Hellberg

A

21

18

 

 

 

 

 

1

Eva Knutsson

B

28

42

2

Mikael Ringlander

B

22

40

3

Gerd Strand

B

30

37

4

Bertil Adielson

B

22

32

5

Anne Vilén

B

30

27

6

Pål Irestad

B

29

26

7

Han-Inge Sjögren

B

23

23

 

 

 

 

 

1

Jakob Lingnert

C

38

35

2

Maria Schultz

C

30

31

3

Ingbritt Sörgardt

C

42

29

4

Vanja Kjellberg

C

37

27

5

Bengt Nilsson

C

33

26

6

Lena Forsberg

C

38

24

7

Ulla-Britt Wiman

C

29

19

 

 

 

 

 

Finalister

 

 

 

 

1

Johan Rappmann

A

10

33

1

Eva Knutsson

B

28

42

1

Jakob Lingnert

C

38

35

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Resultat från stiftsgolfen i Göteborgs
stift på
Stora Lundby GK den 12 juni 2006 

 
 
A-klassen poäng
Johan Rappmann, Mölndals GK 33
Lena Andersson, Lerjedalens GK 31
Patrik Soko, Hulta GK, sponsor 30
Bengt Svensson, Sjögärde GK 27
Åke Grönlund, Sjögärde GK 21
Roger Andersson, Lerjedalens GK 14
   
B-klassen  
Bengt Hensing, Tjörns GK 32
David Miles, Hofgårdens GK 31
Margareta Unenge, Göteborgs GK 25
Torbjörn Abrahamsson, Norsjö GK, sponsor 18
Jette Hultén, Sjögärde GK 18
Åsa Persson, Söderköpinge GK 17
   
C-klassen  
Maria Schultz, Partille GK 26
Anne Vilén, Lerjedalens GK 24
Lars-Gunnar Strandling, Björhults GK 23
Bengt Nilsson, Björklidens GK 19
Ulla Hjortzberg-Nordlund, Särö GC 17
Gerd Strand, Lerjedalens GK 14
Karin Junemo, Klosterfjordens GK 5