STIFTELSEN  PERGIS
PERSONALGOLF INOM SVENSKA KYRKAN  

Stiftsgolfen i Lunds stift 2006 - 2012
 
       HEM          ORIENTERING

 

  Uppdaterad
2012-05-11
 
 

 

Resultat 2006-2012


Resultat stiftsgolfen i Lunds stift
den 7 maj 2012 på Bosjökloster GK

               
1 Per  Sundelin 31,7 C 37    
2 Marie Glans 23,7 C 31    
3 Mats  Svensson 17,9 B 31    
4 Bengt  Borg 18,3 B 31    
5 Alf  Bengtsson 15,1 A 30    
6 Katrin Hjalmarsson 24,9 C 30    
7 Malte  Sahlgren 21,2 B 30    
8 Pehr-Anders Kristensson 24,8 C 30    
9 Thore Jakobsson 17,9 B 29    
10 Christer  Larsson 21,3 B 28    
11 Hans-Göran Andersson 19,5 B 28    
12 Sjunne Paulsson 7,3 A 28    
13 Mats Persson 16,5 B 27    
14 Bo Randau 26,9 C 27    
15 Lars Petersson 14,9 A 26    
16 Birgitta Åkesson 36 C 24    
17 Charlotte Lund 24,5 C 23 sponsor  
18 Mats  Berg 15,2 A 22    
19 Inga-Lisa Lindström 23,2 C 22    
20 Anders  Ploman 14,2 A 21    
21 Sam Larsson 18,7 B 19    
22 Stellan  Eilert 34 C 18    
23 Christian Schultze 16,3 A 17    

Resultat stiftsgolfen i Lunds stift
den 9 maj 2011 på Tomelilla GK

Placering Resultat 20110509 Tomelilla GK HCP Klass Poäng
1 Per  Sundelin 560623-048 36 C 41
2 Göran  Rudolfsson 591005-004 9,5 A 30
3 Bengt  Borg 421030-001 17,8 B 30
4 Malte  Sahlgren 520502-033 22,4 B 29
5 Christian Schultze 640324-001 16,3 A 28
6 Sofia  Burman 770831-009 12,2 A 26
7 Sam Larsson 530527-029 18,7 B 26
8 Gunnar Nilsson 400621-005 25,5 C 26
9 Mats  Berg 550807-002 15,2 A 25
10 Mats  Svensson 591209-003 20,3 B 25
11 Sjunne Paulsson 470109-001 7,3 A 24
12 Charlotte Lund 520528-028 24,5 C 23
13 Mats Persson 641117-028 16,5 B 21
14 Peter Olsson 610809-003 14 A 20
15 Anders  Ploman 491012-004 14,2 A 20
16 Hans-Göran Andersson 420219-001 19,5 B 20
17 Bo Randau 350426-003 24,3 C 20
18 Pehr-Anders Kristensson 870312-033 28,5 C 18
19 Birgitta Åkesson 520909-025 36 C 18
20 Lars Knutsson 570320-022 18,8 B 17
21 Christer  Larsson 430814-011 21,3 B 14
22 Alf  Bengtsson 471019-022 15 A 10

Resultat stiftsgolfen i Lunds stift
den 17 maj 2010 på Öresunds GK
 

Klass A           Poäng Plac.
A1 Persson Mats 641117-028 17,3 Eslövs GK 35 1 (1A)
A2 Andersson Hans Göran 420219-001 19 Landskrona GK 33 5
A3 Andersson Torsten 500725-003 16,1   31 6
A4 Ploman Anders 491012-004 14,1 LAGK 29 8
A5 Knutson Manfred 470906-005 12,1   25 11
A6 Hansson Sven 430211-002 17,9   19 16
A7 Schulze Christian 640324-001 16,3 Landskrona GK   20
Klass B              
B1 Svensson Mats  591209-003 23,5 Wittsjö GK 35 2 (1B)
B2 Ski Eirik 620704-008 21,8   34 4
B3 Borg  Bengt 421030-001 17,6 Tomelilla GK 26 10
B4 Larsson Sam 530527-029 19,4 Skyrups GK 25 12
B5 Kinnhov Göran 390510-003 25,6 Söderåsens GK 23 13
B6 Vagnhammar Kjell 370517-001 18,7   21 14
B7 Banke Hans   440712-013 25,6 Malmö GK 19 17
Klass C              
C1 Eilert Stellan 420308-001 28,4 Eslövs GK 35 3 (1C)
C2 Randau Bo  350426-003 28 Kristianstads GK 31 7
C3 Hansson Gunilla 461113-002 33,8   29 9
C4 Nilsson Gunnar 400621-005 25,9 Rönnebäcks GK 24 13
C5 Åkesson Birgitta 520909-025 36   19 18
C6 Wojidkow Olle 520828-037 36   9 19

Stiftsgolfen i Lunds stift
den 4 maj 2009 på Vittsjö GK

 

A-

klassen          
Poäng Grupp Efternamn Förnamn Golfid HCP Hemmabana Slag
31 A Paulsson Sjunne 470109-001 9,6 Eslövs GK 8
31 A Borg  Bengt 421030-001 17,3 Tomelilla GK 16
28 A Fennesson Charlotta 720830-005 16,6 Allerum GK 17
26 A Andersson Hans Göran 420219-001 18,7 Landskrona GK 18
25 A Knutson Manfred 470906-005 11,4 Assartorps GK 10
22 A Ploman Anders 491012-004 14,1 Lunds Akad. GK 13
20 A Berg  Mats 550807-002 14,7 Kävlinge GK 14
20 A Bengtsson Alf 471019-022 14,9 Bosjökloster GK 14
14 A Liljeblad John 520509-005 13,1 Åkagårdens GK 12
 

B-

klassen          
30 B Steuch Pia 390909-005 22,1 Österlens GK 23
28 B Karlsson Gunvald 280126-002 22,4 Östra Göinge GK 22
27 B Persson Mats 641117-028 21,8 Eslövs GK 21
26 B Randau Bo  350426-003 21,9 Kristianstads GK 21
22 B Strömberg Staffan 490731-005 23,6   23
20 B Henrysson Staffan 420228-003 21.0 Åkagårdens GK 20
18 B Knutson Rose-Marie 530506-002 20,4 Assartorps GK 21
14 B Ski Eirik 620704-008 21,8 Göteborgs GK 21


C-

klassen          
29 c Nilsson Gunnar 400621-005 25,5 Rönnebäcks GK 25
28 c Svensson Mats  591209-003 26 Wittsjö GK 25
26 c Sellergren Christer 320306-001 26 Widtsköfle GK 25
24 c Banke Hans   440712-013 25,4 Malmö GK 25
23 c Sahlgren Malte 520502-033 28 Rönnebäcks GK 27
18 c Rosengren Mats 660908-035 28 Landskrona GK 27
17 c Kinnhov Göran 390510-003 25 Söderåsens GK 25
13 c Christensen Marianne 580128-002 33,5 Rya GK 34

Stiftsgolfen i Lunds stift
den 19 maj 2008 på Elisefarm GC

       
  Tävlande Hemmaklubb Hcp Slag Res

Klass A
1 Appegren, Åke Österlen 1,6 2 32
2 Ploman, Anders LAGK 14,1 17 32
3 Knutson, Manfred Assartorp 12,0 15 23
4 Berg, Mats Kävlinge 18,0 21 23
5 Ericsson, Christer Hässlegården 18,5 22 19
6 Liljeblad, John Åkaregården 13,5 16 14
7 Hansson, Sven Tegelberga 17,2 21 12
 
Klass B
       
1 Larsson, Sam Krokom 19,3 23 26
2 Andersson, Hans Göran Landskrona 20,0 24 23
3 Steuch, Pia Österlen 21,0 26 23
4 Vagnhammar, Kjell Kvarnby 22,3 26 23
5 Randau, Bo Kristianstad 20,7 24 18
6 Ski, Eirik Göteborg 20,8 24 17
7 Knutson, Rose-Marie Assartorp 19,5 24 13
8 Larsson, Christer Bokskogen 21,1 25 10
 
Klass C
       
1 Persson, Mats Eslöv 22,5 26 30
2 Hansson G (inviterad) Tegelberga 34,0 41 24
3 Kinnhov, Göran Söderåsen 24,4 29 20
4 Svensson, Mats Vittsjö 28,8 33 17
5 Rosengren, Mats Landskrona 29,5 34 17
6 Strömberg, Staffan Åkaregården 23,7 28 14
7 Nilsson, Gunnar Rönnebäck 24,7 29 14
8 Sahlgren, Malte Rönnebäck 32,8 38 13
9 Sellergren.Christer Degeberga 25,7 30 10

Stiftsgolfen i Lunds stift
den 14 maj 2007 på Eslövs GK
 

Placering
totalt 

Tävlande

Poäng Hcp Klass Plac. i klassen
  Klass A        
2 Lars Petersson 36 15,0 A 1
3 Manfred Knutson 31 11,8 A 2
4 Sam Larsson 31 19,3 A 3
12 Leif Persson 24 19,1 A 4
13 Sven Hansson 23 17,0 A 5
17 Bengt Borg 20 16,9 A 6
18 Anders Ploman 19 13,7 A 7
  Klass B        
5 Gunvald Karlsson 31 22,2 B 1
7 Eirik Ski 29 20,8 B 2
8 Christer Larsson 29 21,0 B 3
9 Pia Steuch 28 24,0 B 4
10 Kjell Vagnhammar 27 21,7 B 5
19 Bo Randau 19 20,2 B 6
20 Göran Kinnhov 18 23,9 B 7
  Klass C        
1 Mats Persson 37 36,0 C 1
6 Malte Sahlgren 30 32,0 C 2
11 Mats Svensson 26 28,4 C 3
14 Stellan Eilert 23 28,4 C 4
15 Gunnar Nilsson 22 24,6 C 5
16 Ingvar Bergenhorn 21 35,7 C 6
21 Per Kristensson 17 30,0 C 7
22 Rose-Marie Knutson 11 18,4 Ej klass  

Stiftsgolfen Lunds stift år 2006

RESULTATLISTA

       

Stiftsgolfen på Bosjöklosters GK 8 maj 2006

 
Plac. 

Tävlande

Poäng Klass Plac. i  
        klassen  
1 Mats Svensson 42 C 1  
2 Kjell Vagnhammar 35 B 1  
3 Göran Kinnhov 34 C 2  
4 Manfred Knutson 33 A 1  
5 Lars Petersson 32 A 2  
6 Christer Eriksson 31 A 3  
7 Christer Sellergren 31 C 3  
8 Eirik Ski 29 B 2  
9 Pia Steuch 29 B 3  
10 Alf Rundquist 28 A 4  
11 Hans-Göran Andersson 28 A 5  
12 Peter Ivarsson 28 B 4  
13 Staffan Strömberg 27 B 5  
14 Paul-Inge Ivarsson 27 C 4  
15 Ingvar Bergenhorn 27 C 5  
16 Eva Åsare 26 B 6  
17 Gunnar Nilsson 26 C 6  
18 John Liljeblad 25 A 6  
19 Sam Larsson 25 A 7  
20 Rose-Marie Knutson 25 B 7  
21 Saga Nilsson 25 C 7  
22 Åke Appelgren 24 A 8  
23 Bengt Borg 24 A 9  
24 Christer Larsson 24 B 8  
25 Bo Randau 24 B 9  
26 Kerstin Sjölund 24 B 10  
27 Ulf Johansson 24 C 8  
28 Mats Berg 23 A 10  
29 Anders Ploman 21 A 11  
30 Leif Persson 21 A 12  
31 Christian Schultze 18 B 11  
32 Karin Stegaard 16 C 9  
           
      I Bergenhorn, tävlingsledare